Jos palaa 17 vuoden tauon jälkeen rallin WRC-sarjaan, kannattaa se tehdä näyttävästi ja päräyttävästi. Niin me ainakin ajattelimme, ja loimme medialle autolanseerauksen, joka poikkesi perinteistä niin, että se näkyi ja tuntui.
Toyota Gazoo Racing halusi julkistaa Helsingissä paluunsa takaisin rallin WRC-sarjaan. Kansaivälinen autoilumedia odotti kuumeisesti uuden WRC-auton paljastusta sekä kauden 2017 tiimin ensiesittelyä. Tapaus sai mahdollisuuden toteuttaa tämän rallimaailmassa melko ainutlaatuisen medialanseerauksen. Paikaksi valikoitui Finlandia-talon Veranda, jonne saapui noin 100 autoalan toimittajaa ympäri maailman.
Finlandia-taloon astuessaan toimittajat odottivat, että uutuusauto olisi heitä heti ensimmäisenä vastassa – klassisesti kankaalla peitettynä. Vieraiden pieneksi pettymykseksi autosta ei kuitenkaan näkynyt merkkiäkään. Osa ehti varmasti jo tuohtuneena pohtia, olivatko he matkanneet Helsinkiin aivan turhaan.